گام های مشتری مداری در اپل
   فروشندگان فروشگاه ها اپل آموزش های تخصصی در حوزه ارتباط با مشتری می بینند. در این فروشگاه ها ۵ گام در ارتباط با مشتری آموزش داده می شود و تمام فروشندگان بایستی این گام ها را اجرا نمایند. این گام ها به حدی کاربردی و عمومی می باشد که شرکت های بسیاری آنرا الگو برداری کرده و در سازمان خودشان اجرایی کرده اند.
این ۵ گام را مرور می کنیم:
۱- به استقبال مشتری رفتن :
      فروشنده های اپل با خوش آمد گویی و برخوردی صمیمانه به استقبال مشتری هایشان می روند، این برخورد اولیه خیلی اوقات متناسب با هر مشتری متفاوت می باشد، در اپل برخورد اولیه با مشتری همانند برخوردی است که شما هنگام ورود مهمان به منزلتان با آنها دارید. فروشندگان اپل تمام تلاش خود را برای ایجاد یک تصویر ذهنی اولیه مطلوب می نمایند.
    ۲- کاوش:
         برای درک نیاز مشتریان به طرز مودبانه کاوش می کنند، یکی از مزیت های فروشگاه های اپل این است که کارمندان آنجا بصورت درصدی کار نمی کنندبه همین علت کارکنان اپل برای فروش بیشتر تحت فشار نیستند. کارکنان اپل تلاش می کنند حس خوبی در مشتریان خود ایجاد کنند و بتوانند بخوبی به مشتریان خود کمک کنند.کارکنان اپل با پرسش هایی باز سعی می کنند مشتریان را تشویق به گفتگو کنند تا مشتریان تمام خواسته های خودشان را بگویند،  نکته بعدی در این قسمت این است که سوال ها و یا پیشنهاد ها همگی با اجازه خواستن می باشد ” آیا مایلید از مشخصات این ای پد بیشتر بدانید؟فروشنده حرفه ای اپل”
    ۳- ارائه راه حل:
       فروشندگان اپل تمام تلاش خود را می کنند تا بر اساس درکی که از نیازهای مشتری دارند بهترین محصول را به وی معرفی نمایند، فروشنده ها تعلیم دیده اند که تمام تلاش خود را بکنند تا مشتریان از فروشکاه راضی بیرون بروند ، فروشنده ها تلاش می کنند تا اگر مشتری با حالتی غمگین وارد فروشگاه شد با حالتی شاد از آنجا خارج شود حتی اگر خریدی انجام نداد
    ۴- گوش سپردن:
       بر خلاف بسیاری از فروشگاه ها و فروشنده های دیگر که تمام تلاش خودشان را می کنند تا محصولی را به مشتری بفروشند و معمولا به صحبت های مشتریان خود بخوبی گوش نمی دهند. اما فروشنده های اپل یاد گرفته اند به خوبی به گفته های مشتریان گوش دهند تا تمام دغدغه ها و نگرانی های مشتریان از محصول را شناسایی کنند و مشتری را بخوبی  راهنمایی نمایند، حتما ویدئو آموزش مهارت های گوش دادن را مشاهده نمایید
    ۵- بدرقه مشتری و دعوت از او برای بازگشت دوباره:
        کارکنان تلاش می کنند تا حس خوش آیندی را لحظه ترک مشتری برای وی بوجود بیاورند، آنها با مشتریان گفتگو می کنند و در انتها مودبانه و با صمیمت از مشتری می خواهند دوباره به آنجا مراجعه کند، این بدرقه گرم ربطی به خرید کردن و نکردن مشتری ندارد و هر کسی که به فروشگاه های اپل مراجعه کند با این رفتار مواجه خواهد بود.

نظرات غیر فعال هستند